Prostor pod metronomem na pražské Letné večer v pondělí 21. září ožil hudbou Tata Bojs, hlasem moderátorky Ester Janečkové a potleskem určeným projektům mladých lidí, kteří se aktivně snaží měnit svět okolo nich. Cena Gratias Tibi je každoročně organizována Člověkem v tísni. Letos se do soutěže přihlásilo celkem osmdesát projektů. A právě projekt Youth, Speak Up! si odnesl nejen Cenu diváků České televize, hlavního mediálního partnera akce, ale také se umístil mezi nejlepšími třemi projekty v kategorii do 30 let.
Je příhodné, že projekt Youth, Speak Up! zasazující se již dva roky o aktivní účast mladých lidí v politice obdržel svůj triumf prostřednictvím demokratické volby. O udělení Ceny České televize totiž rozhodovali diváci. „Moc děkujeme všem divákům, kteří pro nás hlasovali. Dívala jsem se, co za projekty se přihlásily do soutěže a smekám před všemi. S pokorou přijímáme ocenění, které bychom si však zasloužili všichni,“ komentuje ocenění zakladatelka projektu YSU! Jana Soukupová. Kromě toho projekt soutěžil také v kategorii do 30 let, kde se probojoval mezi nejlepší tři projekty.
Iniciativa Youth, Speak Up! pod svými křídly sdružuje mladé politiky ze sedmi parlamentních stran a mladé nepolitické profesionály a nadšence, které spojují hodnoty a témata aktuální pro mladou generaci. Díky nadstranické povaze a příhodnému sídlu přímo v Poslanecké sněmovně se YSU! daří úspěšně spojovat politické spektrum a operovat s tématy, které trápí právě mladé. Čtyři pracovní skupiny prosazují svou agendu především v tématech ekologie, duševního zdraví, digitalizace a vědy. „Mám-li hovořit o naší organizaci, tito mladí lidé se rozhodli, že do české politiky vnesou trochu positivní energie. Mladí politici a „nepolitici“ se spojili, aby společně kopali za témata mladých lidí, zkrátka aby problémy mladých lidí konečně byly slyšet,“ pronesla ve své děkovné řeči zakladatelka projektu.
I přes úspěchy jako je: společná výzva organizací zabývajících se duševním zdravím ministrům za účelem zlepšení služeb pro mládež a děti zejména v době koronaviru, pozměňovací návrh týkající se informovanosti zákazníků samoobsluh o škodlivosti některých plastů, spolupráce s ministerstvem vnitra na upgradu Portálu občana (elektronické kontaktní místo mezi občanem a státem), zajištění digitálního potvrzení o studiu v nově vznikajícím Rezortním informačním systému ministerstva školství a další, Youth, Speak Up! má za sebou jen zahřívací kolo. I proto je ocenění další příležitostí v prosazování našich cílů. „Jsme zatím na začátku cesty, jak udělat politiku pro mladé více uchopitelnou. Pomoci však můžete i vy, už tím, že nám napíšete a zapojíte se do nějaké z našich pracovních skupin a budete na tom s námi dělat, nebo tím, že půjdete k volbám a budete volit někoho, kdo rozumí řeči vašeho kmene,“ uzavřela svou řeč v pondělí Jana Soukupová. Spolek neustále hledá nové pohledy a vize budoucnosti, a proto je otevřený všem, kteří chtějí, aby jejich názory byly slyšet.
Tímto bychom chtěli poděkovat organizacím Člověk v tísni, Jeden svět na školách a České televizi za zorganizování soutěže. Pod pražským metronomem jsme zažili opravdu překrásný večer. A především pak také dalším přihlášeným projektům za jejich práci a inspiraci (odkaz na projekty zde).
Laureáti dalších kategorií:
(Základní školy) Dáme vaší tváři úsměv
(Střední školy) Alpateam
(Do třiceti let) Mobilní aplikace Nepanikař
(Environmentální cena) Přestupní stanice
V Praze dne 22. 9. 2020.

Gratias Tibi, 2020