Youth, Speak Up! dostává agendy mladých do nejvyšších pater politiky

Participační projekt pro mladé v Poslanecké sněmovně (2019 - 2021)

Jak jsme se dostali do sněmovny?

Projekt Youth, Speak Up! vznikl v polovině roku 2018, kdy se 21 odborníků z řad zástupců mladé generace vyslovilo k tomu, jak by si představovali, aby vypadala Česká republika.

Společně jsme dali dohromady 21 doporučení pro 21. století. Tuto agendu jsme pak nabídli mládežnickým organizacím parlamentním politických stran s tím, že se jí společně pokusíme v Poslanecké sněmovně naplnit.

Agendu podpořilo 7 mládežnických organizací parlamentních stran a na začátku roku 2019 se nám podařilo ve Sněmovně otevřít 4 pracovní skupiny zaměřené na tato témata:

  • životní prostředí,

  • duševní zdraví,

  • podpora mladých vědců,

  • digitalizace.

Do práce skupin se zapojili nezávislí odborníci, mladí lidé i politici.

Výsledky pracovních skupin

letech 2019-2021 prošlo naším programem přibližně 100 účastníků. Mladí lidé aktivně lobbovali v nejvyšších patrech české politiky za zájmy generace Y a Z. Podívej se, co se nám podařilo prosadit:

  • Březen 2020: 6 mládežnických organizací parlamentních politických stran vyjádřilo podporu iniciativě OSN Kwon-Gesh Youth Climate Pledge, která zapojuje mladé lidi do politiky klimatu.

    Červen 2020: Ministerstvo životního prostředí se díky iniciativě YSU! rozhodlo přistoupit na Kwon-Gesh Youth Climate Pledge. Na ministerstvu vzniká pracovní skupina, která propojí mládežnické organizace zabývající se změnou klimatu. Více na tomto odkaze.

    Prosinec 2020: Mládežnické politické organizace spolu s aktivisty, vzdělávacími a akademickými institucemi veřejně podpořily rychlý odchod České republiky od uhlí, s ohledem na zájmy mladé a budoucí generace. Ministři ČR byli vyzváni, aby podpořili nejbližší projednávaný termín, kterým je rok 2033. Po komunikaci s YSU! se řada ministerstev rozhodla tento termín podpořit.

  • Leden 2020: Díky připomínkování YSU! vládní strategický dokument Národní akční plán pro duševní zdraví obsahuje (zapomenutou) pasáž zaměřenou na vysokoškolské studenty a (finanční) podporu psychologických poraden na veřejných vysokých školách.

    Červenec 2020: Vytvoření tematické koalice organizací, které se zabývají duševním zdravím dětí a mladistvých. Společný apel na MŠMT, MZdrav a MPSV, aby v rámci COVID-19 a dopadů na duševní zdraví byla vytvořena cílená opatření a zvýšil se počet služeb pro děti a mladistvé.

    Březen 2021:  Společná výzva pro hejtmany týkající se pracovní povinnosti (pomocné práce v nemocnicích, COVID-19) pro studenty psychologických oborů. Tato povinnost mohla velmi omezit kapacitu českých neziskových organizací pracujících v oblasti sociálních služeb a duševního zdraví.

  • Listopad-prosinec 2019:  Připomínkování klíčového strategického dokumentu pro budoucnost českého školství: Hlavní směry vzdělávací politiky ČR 2030+.

    Září 2020-současnost: Návrh portálu pro mladé vědce – webový rozcestník pro středoškoláky Go Da Vinci. Tipy a informace o studijních oborech. Na projektu spolupracuje Youth, Speak Up! s inkubátorem Světového ekonomického fóra – Global Shapers.

  • Srpen-září 2019: Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny podpořil iniciativu YSU! k zavedení digitálního potvrzení o studiu. Výbor zároveň vyzval Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy k rychlému zavedení tohoto opatření, které usnadní administrativu pro studenty i instituce.

    Srpen 2020: Rozvoj spolupráce YSU! a Národní agenturou pro komunikační a informační technologie. YSU se stalo přiznanou organizací v rámci připomínkování projektů.

    Říjen – leden 2021: Tým YSU! se zapojil do tvorby a správy Covid Portálu.

Previous
Previous

Ministr podepsal Klimatický příslib mládeži

Next
Next

21 bodů pro 21. století