Otevřený dopis nově zvoleným poslancům 

Dali jsme dohromady volební rozcestník pro mladé lidi www.volbypromlade.cz. Doprovázející kampaň měla cca půlmilionový dosah, volební rozcestník samotný použilo sto tisíc uživatelů. Naše stránka posloužila jako followup všem velkým českým streamerům, kteří referovali o volbách – Kovy, Mikýř, Jakub Štáfek a další…

Stránka informovala o volebním průzkumu potřeb mladých Čechů (Youth, Speak Up! ve spolupráci s Behavio) a jednoduše vysvětlovala, jak se jednotlivé strany staví k otázkám jako ochranaudržitelnost ochrana životního prostředí, výše trestů za znásilnění, vlastní bydlení, flexibilita pracovních úvazků, stejné platové podmínky pro muže a ženy, nižší daně a duševní zdraví (témata, která vyšla v průzkumu jako nejpalčivější pro mladou generaci – 18-29 let).

Většina politických stran, která se utkala ve volebním klání, výsledky průzkumu organizace YSU často citovala. Také si dovolujeme tvrdit, že úsilí, které celá česká influencerská scéna a naše organizace vynaložila, mělao pozitivní efekt na volební účast. Ta byla nyní nejvyšší od roku 1998. Jsme opravdu velmi potřešeni, že politické strany v kampaních i programech naše témata za zahhrnurnuly reflektovaly. Teď nastává čas konat! Po řadě let, kdy se mladé voliče nedařilo výrazně mobilizovat k účasti ve volbách, je strany nyní nesmí zklamat. Prosíme tedy, aby nově vzniklá vláda reflektovala výše zmíněná témata ve svém programovém prohlášení.

Jsme ochotni pro budoucí vládu zprostředkovat jednání se zástupci mladých lidí a pomoci při hledání řešení zmíněných problémů. Proto vyzýváme politické subjekty k zahájení vzájemného dialogu. Mladí mají naději, že se o ně konečně někdo bude zajímat. Pokud této příležitosti strany nevyužijí, může se politická frustrace mladých lidí ještě prohloubit. Nedopusťme to.