Tři čtvrtě roku jednala organizace Youth, speak up! s ministerstvem zdravotnictví o nutnosti zlepšení stavu psychologických poraden na vysokých školách. Ministerstvo vyšlo vstříc a vyjednali jsme kvalitní dohodu, která má naději výrazně pomoci psychickému zdraví mladých lidí. Zástupci ministerstva školství však od počátku nekomunikovali a na zasedání vlády tento týden rozhodli, že je jim duševní zdraví studentů zřejmě lhostejné.

Od samého začátku jsme chtěli jednat i s ministerstvem školství, ale to i přes naše opakované výzvy dělalo mrtvého brouka. Naše e-maily a další urgence zůstaly bez odpovědi, což považuji za opravdu nešťastné,“ říká Andrea Šilhanová, koordinátorka Mladých občanských demokratů.

„MŠMT návrh YSU! totálně vykostilo. Navíc, z toho mála, které z původního návrhu zbylo, nechce vláda plánovat na 10 let, ale pouze do roku 2023. Aktuálně rozpočtuje pro psychologické poradenství pouhých 40 – 100 milionů korun,“ dodává Robert Pecka, místopředseda TOP týmu.

Za 40 milionů korun nelze ufinancovat ani náklady na dvě poradenská centra větších univerzit na čtyři roky. Poradenské centrum by měla mít ze zákona každá veřejná vysoká škola, kterých je v ČR 26,“ komentuje Helena Martínková, místopředsedkyně Mladých lidovců. Služby poradenských center v tuto chvíli nejsou dostupné všem studentům, kteří je potřebují a náš návrh to měl změnit.

Ministerstvu školství je nárůst psychicky nemocných mladých lidí absolutně lhostejný. Jestli vláda návrh Národního akčního plánu pro duševní zdraví schválí ve znění ministerstva školství, nebudeme s tím moci dalších 10 let udělat vůbec nic. Čísla duševně nemocných studentů však ukazují, že situace je alarmující,“ upozorňuje Marie Salomonová, která se oblastí duševního zdraví mladých lidí dlouhodobě zabývá a je členkou Rady vlády pro duševní zdraví.

Těžko si lze představit, že takto nízká částka bude mít znatelný dopad na duševní zdraví studentů v celé České republice. Položka v rozpočtu sice formálně zůstala, její smysl ale zmizel. Pokud má z dnešních studentů vyrůst cílevědomá a aktivní generace, je třeba přestat brát duševní zdraví jako abstraktní a zbytečný výdaj,“ vyjádřil se za Studentskou komoru Rady vysokých škol předseda Giancarlo Lamberti.

75 % všech chronických duševních onemocnění se projeví do 24. roku života. Vzdělávací instituce tedy musí být schopny mladým lidem pomoci, ale kvalitní a dostupná pomoc stojí peníze,“ komentuje Tomáš Pavelka, předseda mSTAN. A poslanec František Kopřiva (Mladí Piráti) dodává: „Jestli tento problém vláda nakonec pošle přes palubu, tak si zaděláváme na velký průšvih do budoucna. Rezignovat na potíže mladých lidí s přibývajícím stresem není od ministerstva školství zodpovědné.“

Jako mládežnické organizace parlamentních stran jsme se shodli na tom, že toto téma je pro nás zásadní. Je jen málo věcí, na kterých panuje shoda napříč politickým spektrem a mají tak zásadní význam pro celou generaci. Věřím, že vláda tuto iniciativu podpoří a navýší prostředky pro poradny,“ komentuje situaci Markéta Plesníková, předsedkyně Mladé ANO.

Náš boj nevzdáváme, a proto budeme skrze média a sociální sítě apelovat na vládu, aby v pondělí rozhodla ve prospěch podpory duševního zdraví mladé generace,“ dodává Jana Soukupová za Youth, speak up!.

Zveřejnila Jana Soukupová, 23. 1. 2020 v Praze.